Sort by

Matt has logged 134 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sisters

Sisters

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Marvel One-Shot: All Hail the King

Marvel One-Shot: All Hail the King

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zero Hour!

Zero Hour!

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Maggie

Maggie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Taken 2

Taken 2

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Marvel One-Shot: Item 47

Marvel One-Shot: Item 47

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Twinsters

Twinsters

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Dark Valley

The Dark Valley

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
The Judge

The Judge

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Marvel One-Shot: The Consultant

Marvel One-Shot: The Consultant

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★½
Edit this entry  
12
Chaos on the Bridge

Chaos on the Bridge

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Danny Collins

Danny Collins

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Burnt

Burnt

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer

Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Marvel One-Shot: Agent Carter

Marvel One-Shot: Agent Carter

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Circle

Circle

2015
×
★★
Edit this entry  
23
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Back in Time

Back in Time

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
McFarland, USA

McFarland, USA

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
In Your Eyes

In Your Eyes

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Family

The Family

2013
×
★★½
Edit this entry  
15
The Walk

The Walk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry