Sort by

Matt has logged 208 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Short Circuit

Short Circuit

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Looking for Alaska

Looking for Alaska

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
And All That Could Have Been

And All That Could Have Been

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Alien: Covenant - Prologue: Last Supper

Alien: Covenant - Prologue: Last Supper

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
Alien: Covenant - Prologue: Phobos

Alien: Covenant - Prologue: Phobos

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Prospect

Prospect

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
Read the review Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Watchmen

Watchmen

2009
×
★½
Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry