Sort by

jade has logged 125 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Venom

Venom

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Die in a Gunfight

Die in a Gunfight

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spree

Spree

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
We Summon the Darkness

We Summon the Darkness

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
After

After

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gorilla Interrupted

Gorilla Interrupted

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All Cheerleaders Die

All Cheerleaders Die

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Keep Watching

Keep Watching

2017
×
★★
Edit this entry  
22
Saw

Saw

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Nightbooks

Nightbooks

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Papi Chulo

Papi Chulo

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Clickbait

Clickbait

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cucuy: The Boogeyman

Cucuy: The Boogeyman

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Parenthood

Parenthood

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Fan Girl

Fan Girl

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Pearl Jam Twenty

Pearl Jam Twenty

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Electrick Children

Electrick Children

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Poltergeist III

Poltergeist III

1988
×
★★★
Edit this entry  
18
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry