Highest rated films

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★★

  • Maniac

    ★★★★★

  • Assassination Nation

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • mid90s

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★

  • The Mule

    ★★★½

  • The Witch

    ★★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★★★

  • Terrifier

    ★★★½

  • Would You Rather

    ★★★½

  • The Lodgers

    ★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 32 Films watched
  • 2.7 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

The Lodgers

Sep 20

Last Film

The Mule

Dec 25

Genres, Countries & Languages

Thriller
19 films
Horror
16 films
Drama
14 films
Mystery
8 films
Crime
5 films
Sci Fi
4 films
Animation
4 films
Comedy
4 films
Fantasy
2 films
History
2 films
USA
27 films
Canada
3 films
Japan
3 films
UK
2 films
Germany
2 films
Ireland
1 film
Italy
1 film
Denmark
1 film
Norway
1 film
Sweden
1 film
English
29 films
German
3 films
Japanese
3 films
French
2 films
Spanish
2 films
Italian
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 15

Watchlist

Stars

Crew & Studios

legitinate’s most liked review

Maniac

★★★★★

The smartest piece of series work in a long while. I personally haven't seen anything similar since Pushing Daisies, which you should definitely check out if you haven't. Filled beyond the brim with neat, beautiful things that I have 0 doubts hit our unconscious.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Perfect Blue
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Flatliners
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

The Witch
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

FLCL Alternative
Average weighted rating:

3.0

Films legitinate watched in 2018

  • The Mule
  • Lizzie
  • The House That Jack Built
  • Batman Ninja
  • All the Boys Love Mandy Lane
  • Flatliners
  • Cam
  • What Keeps You Alive
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Suspiria
  • Overlord
  • mid90s
  • The Haunting of Hill House
  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
  • Halloween
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Would You Rather
  • Terrifier
  • Searching
  • 22 July
  • Maniac
  • Hold the Dark
  • Fantastic Mr. Fox
  • A Star Is Born
  • FLCL Alternative
  • Wildling
  • Elizabeth Harvest
  • Assassination Nation
  • The Witch
  • Perfect Blue
  • The Lodgers

World Map

Highly rated films legitinate is yet to see

  • James Acaster: Repertoire
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Dominion
  • Daniel Sloss: Live Shows
  • Minding the Gap
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • The Guy Who Didn't Like Musicals

Highly rated with legitinate’s friends Patron

  • 2001: A Space Odyssey
  • Schindler's List
  • GoodFellas
  • The Empire Strikes Back
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Casablanca
  • Before Sunrise
  • Mad Max: Fury Road
  • Jurassic Park
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Psycho
  • There Will Be Blood
  • Back to the Future
  • Die Hard
  • Do the Right Thing
  • Barry Lyndon
  • The Shining
  • The Silence of the Lambs
  • Children of Men
  • Singin' in the Rain
  • Taxi Driver
  • The Wolf of Wall Street
  • Grave of the Fireflies
  • Jaws
  • The Thing
  • Alien
  • Star Wars
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Carol
  • Gone Girl
  • Rear Window
  • Whiplash
  • The Godfather
  • The Big Lebowski
  • Raiders of the Lost Ark
  • La La Land
  • The Dark Knight
  • 12 Angry Men
  • Sunset Boulevard
  • The Shawshank Redemption
  • The Lion King
  • Heat
  • Fight Club
  • Inception
  • Her
  • The Handmaiden
  • Black Swan
  • Se7en
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • The Social Network
  • It's a Wonderful Life
  • Toy Story
  • Perfect Blue
  • Pan's Labyrinth
  • A Clockwork Orange
  • Boogie Nights
  • Moonlight
  • Before Sunset

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more