Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Climax

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • High Life

    ★★★★½

  • Vox Lux

    ★★★★½

  • The Nightingale

    ★★★★½

  • The Death & Life of John F. Donovan

    ★★★★½

  • Teen Spirit

    ★★★★½

  • John Wick

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★

  • Victoria

    ★★★★

  • Disobedience

    ★★★★

  • Three Identical Strangers

    ★★★★

  • Repulsion

    ★★★★

  • Picnic at Hanging Rock

    ★★★★

  • Cujo

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 199 Films watched
  • 16.6 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

The Interview

Jan 10

Most Watched

The Lighthouse

twice

Too Old to Die Young

twice

Fyre

twice

Last Film

The Goldfinch

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
82 films
Thriller
78 films
Horror
63 films
Comedy
38 films
Crime
26 films
Action
25 films
Documentary
25 films
Mystery
24 films
Sci Fi
23 films
Fantasy
21 films
USA
164 films
UK
31 films
Canada
18 films
France
10 films
Germany
9 films
Sweden
5 films
Denmark
5 films
Australia
5 films
Ireland
4 films
China
4 films
English
197 films
Spanish
14 films
French
10 films
German
9 films
Italian
5 films
Russian
4 films
Chinese
4 films
Japanese
4 films
Korean
4 films
Swedish
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 4

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

legitinate’s most liked review

Climax

★★★★★

"This is a nightmare."
"I'm ready for crazy things."

This was the most fun watching a film I've had in years and will be watching for decades to come. The entire runtime is hypnotic, the last 40 minutes is literally screaming, and every frame is full of character nuance.

I…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Hellraiser: Revelations
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Night Sweats

Films legitinate watched in 2019

  • The Goldfinch
  • The Dead Center
  • The Furies
  • Monos
  • The Nutcracker and the Four Realms
  • The Vanishing of Sidney Hall
  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer
  • Little Women
  • Misery
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Fire in Paradise
  • Lucy in the Sky
  • Hustlers
  • Picnic at Hanging Rock
  • Villains
  • The Report
  • Disobedience
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • Cujo
  • Salem's Lot
  • Here Comes Hell
  • Night Sweats
  • Harpoon
  • Adam
  • Strange But True
  • Good Boys
  • The Addams Family
  • The Changeling
  • Official Secrets
  • The Lighthouse
  • Team Foxcatcher
  • Paradise Hills
  • Them That Follow
  • Evil Dead II
  • Ghosts of Sugar Land
  • Maleficent: Mistress of Evil
  • Zombieland: Double Tap
  • The Lighthouse
  • The Nightingale
  • The Monster Project
  • The Innocents
  • Rosemary's Baby
  • Red Dragon
  • Perfume: The Story of a Murderer
  • Inside
  • The Tenant
  • The Gallows Act II
  • First Reformed
  • Secret Window
  • Repulsion
  • Memory: The Origins of Alien
  • Fractured
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • The Death of Dick Long
  • Take Shelter
  • Oklahoma City
  • Wrinkles the Clown
  • Joker
  • 3 from Hell
  • In the Tall Grass
  • The Tunnel
  • 47 Meters Down: Uncaged
  • The Wind
  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child
  • Surviving R. Kelly
  • Luce
  • The Woman
  • Demon
  • Freaks
  • Hellraiser: Revelations
  • Hellraiser: Hellworld
  • Hellraiser: Judgment
  • Hellraiser III: Hell on Earth
  • Hellbound: Hellraiser II
  • Ad Astra
  • The Bay
  • Haunt
  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
  • Hello, Privilege. It's Me, Chelsea
  • Third Eye Spies
  • The Death & Life of John F. Donovan
  • Tone-Deaf
  • Nancy
  • Satanic Panic
  • Storytelling
  • The Cleanse
  • It's a Disaster
  • The Oath
  • Prospect
  • Destroyer
  • The Alchemist Cookbook
  • Ladyworld
  • It Chapter Two
  • Untouchable
  • M.F.A.
  • Dave Chappelle: Sticks & Stones
  • The Dead Don't Die
  • Parasite
  • Burn
  • The Congress
  • Hail Satan?
  • Passion
  • The Handmaiden
  • In the Fade
  • Border
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Roll Red Roll
  • Tolkien
  • Annabelle Comes Home
  • Queen of Earth
  • One & Two
  • I Am Not a Serial Killer
  • The Lion King
  • Toy Story 4
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Long Shot
  • Too Old to Die Young
  • Too Old to Die Young
  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley
  • Spider-Man: Far from Home
  • I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter
  • Crawl
  • Teen Spirit
  • Midsommar
  • Monster Party
  • Game Night
  • Child's Play
  • Anna
  • Honeymoon
  • Dumbo
  • Hell House LLC
  • Dark Phoenix
  • Ma
  • Straw Dogs
  • Chernobyl
  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too
  • Black Mirror: Smithereens
  • Black Mirror: Striking Vipers
  • The Beach Bum
  • The One I Love
  • Booksmart
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Captain Marvel
  • Batman: Year One
  • Batman: Assault on Arkham
  • Fighting with My Family
  • The Perfection
  • Brightburn
  • Son of Batman
  • Batman vs. Robin
  • Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Three Identical Strangers
  • Matangi / Maya / M.I.A.
  • Song to Song
  • Vox Lux
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Wine Country
  • Pet Sematary
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Avengers: Endgame
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • American Pastoral
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • High Life
  • Unicorn Store
  • The Silence
  • Holiday
  • Last Days
  • The Clovehitch Killer
  • Us
  • Happy Death Day 2U
  • Leaving Neverland
  • Abducted in Plain Sight
  • Christopher Robin
  • The Grinch
  • Victoria
  • Greta
  • Serenity
  • Burning
  • Alita: Battle Angel
  • McQueen
  • Piercing
  • Generation Wealth
  • Fyre Fraud
  • Sorry to Bother You
  • Boy Erased
  • Never Goin' Back
  • Climax
  • Fyre
  • Fyre
  • Glass
  • Hell Fest
  • Escape Room
  • The Favourite
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Beautiful Boy
  • The Interview

World Map

Highly rated films legitinate is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Primal
  • Cleaners
  • National Theatre Live: A Midsummer Night's Dream

Highly rated with legitinate’s friends Patron

  • La La Land
  • The Shawshank Redemption
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Parasite
  • Blade Runner 2049
  • The Godfather: Part II
  • Before Sunset
  • Schindler's List
  • The Empire Strikes Back
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Before Sunrise
  • Whiplash
  • Inglourious Basterds
  • Mad Max: Fury Road
  • Apocalypse Now
  • Terminator 2: Judgment Day
  • It's a Wonderful Life
  • Pulp Fiction
  • The Dark Knight
  • Alien
  • Spirited Away
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Godfather
  • The Lion King
  • Psycho
  • Do the Right Thing
  • Inception
  • 12 Angry Men
  • Stop Making Sense
  • When They See Us
  • Before Midnight
  • Jurassic Park
  • The Silence of the Lambs
  • Mommy
  • The Shining
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • GoodFellas
  • Children of Men
  • Forrest Gump
  • Jaws
  • There Will Be Blood
  • Chernobyl
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Thing
  • Barry Lyndon
  • Toy Story 3
  • The Pianist
  • Halloween
  • Toy Story 2
  • The Apartment
  • The Wizard of Oz
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Call Me by Your Name
  • Arrival
  • The Green Mile
  • Toy Story
  • Singin' in the Rain
  • Back to the Future

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more