Highest rated films

  • On the Rocks

    ★★★★★

  • We Are Who We Are

    ★★★★★

  • The Last Dance

    ★★★★½

  • Spree

    ★★★★½

  • The Outsider

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★★

  • Short Term 12

    ★★★★★

  • Rope

    ★★★★★

  • Dogville

    ★★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★★★

  • The Piano Teacher

    ★★★★★

  • Scream 4

    ★★★★★

  • Daisies

    ★★★★★

  • Opening Night

    ★★★★★

  • Matthias & Maxime

    ★★★★★

  • Blood and Black Lace

    ★★★★★

  • Husbands

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Spotlight

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★½

  • Nocturnal Animals

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 645 Films watched
  • 53.8 Average per month
  • 13.2 Average per week

Milestones

First Film

Uncut Gems

Jan 2

Most Watched

The Giant

3 times

Possessor

3 times

Starfish

twice

Shithouse

twice

Antebellum

twice

Last Film

Akira

Dec 3

Genres, Countries & Languages

Horror
268 films
Drama
253 films
Thriller
237 films
Comedy
118 films
Mystery
113 films
Crime
76 films
Sci Fi
73 films
Documentary
72 films
Fantasy
50 films
Action
50 films
USA
495 films
UK
74 films
Canada
68 films
France
46 films
Germany
21 films
Belgium
13 films
Italy
13 films
Australia
9 films
Japan
7 films
Sweden
7 films
English
613 films
French
47 films
Italian
35 films
Spanish
34 films
German
26 films
Japanese
12 films
Portuguese
9 films
Russian
7 films
Korean
6 films
Chinese
5 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 40 Added 77

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

legitinate’s most liked review

Run

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

I think the coolest part was when she had the option to connect to Derry, Maine on the phone

Other stuff happens, like the line “I don’t want to die!” followed by swallowing poison

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Taylor Swift – Folklore: The Long Pond Studio Sessions
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Sleepaway Camp IV: The Survivor
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Chasing Planes: Witnesses to 9/11

Films legitinate watched in 2020

  • Akira
  • Tis the Season to Be Smurfy
  • The Smurfs Christmas Special
  • After Hours
  • Bringing Out the Dead
  • Race for Your Life, Charlie Brown
  • A Charlie Brown Thanksgiving
  • The Undoing
  • A Christmas Horror Story
  • All Through the House
  • Silent Night
  • Krampus
  • Happiest Season
  • Ready Player One
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Blade Runner 2049
  • Black Mirror: Black Museum
  • Nimic
  • Zoe
  • Arrival
  • Taylor Swift – Folklore: The Long Pond Studio Sessions
  • Mandy
  • Un Chien Andalou
  • Mayhem
  • The Love Witch
  • Next of Kin
  • Freaky
  • The Empty Man
  • Come Play
  • F
  • Patchwork
  • Run
  • Boxing Helena
  • Surveillance
  • Chained
  • Gargoyles
  • The Giant
  • The Giant
  • Beach Week
  • The Giant
  • Possessor
  • Possessor
  • Short Term 12
  • Starfish
  • Anna and the Apocalypse
  • Emelie
  • Be My Cat: A Film for Anne
  • Death of a Vlogger
  • good kid, m.A.A.d city
  • Shithouse
  • 21 & Over
  • Shithouse
  • 7500
  • Flight 666
  • Altitude
  • Beneath Us
  • A Teacher
  • Trash Fire
  • Ghostland
  • Joker
  • The Three Men You Meet at Night
  • Antebellum
  • BLACKPINK: Light Up the Sky
  • The Powerpuff Girls Movie
  • Smurfs: The Lost Village
  • The Craft: Legacy
  • Infamous
  • Kindred
  • The Woods
  • The Dark and the Wicked
  • Citizen Bio
  • The Dark and the Wicked
  • Paradise Hills
  • Paddington 2
  • Paddington
  • Holidate
  • Hospital Massacre
  • Midnight Cowboy
  • Opening Night
  • Columbus
  • Princess Cyd
  • Looper
  • Leave No Trace
  • Henry Gamble's Birthday Party
  • Thumper
  • Krisha
  • Prom Night
  • Hosts
  • The Brood
  • Constantine
  • Peacock
  • Carmilla
  • Do Not Reply
  • Ain't Them Bodies Saints
  • Lost River
  • Curse of the Puppet Master
  • The Mortuary Collection
  • Motel Hell
  • Broil
  • Halloween Party
  • Puppet Master III: Toulon's Revenge
  • Puppet Master II
  • Puppet Master
  • Castle Freak
  • His House
  • Leprechaun
  • The Road Movie
  • The Book of Life
  • Cursed Films
  • The Skeleton Dance
  • Splinter
  • From Beyond
  • Night of the Comet
  • The Queen's Gambit
  • Gucci Always Wins
  • Minutes
  • Thunder Road
  • The Wolf of Snow Hollow
  • Batman: Death in the Family
  • Welcome the Stranger
  • Bloodsport
  • In Search of Darkness: A Journey Into Iconic '80s Horror
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Much Ado About Nothing
  • On the Rocks
  • The Witches of Eastwick
  • An American Werewolf in Paris
  • The Witches
  • The Spectacular Now
  • Totally Under Control
  • Rebecca
  • The Nightmare Before Christmas
  • I Am Elizabeth Smart
  • My Daughter's Disgrace
  • Jodi Arias: Dirty Little Secret
  • Scanners
  • The Initiation
  • A Dangerous Method
  • A History of Violence
  • Eastern Promises
  • Stereo
  • And So We Put Goldfish in the Pool.
  • Halloweentown High
  • Halloweentown II: Kalabar's Revenge
  • Apollo 18
  • Paint It Black
  • Mickey and the Bear
  • A Deadly Adoption
  • Big Driver
  • Dead of Night
  • Scream 4
  • Age Out
  • Nocturnal Animals
  • Captive State
  • Wristcutters: A Love Story
  • Basket Case
  • The Comey Rule
  • Books of Blood
  • We Go On
  • Strasbourg 1518
  • Evil Eye
  • Mama
  • Nocturne
  • Daddy
  • Perception
  • Andy
  • Advantage Satan
  • The Little Drummer Girl
  • Dead & Buried
  • Diabolique
  • Sea Fever
  • Mosaic
  • We Are Who We Are
  • The Cat o' Nine Tails
  • The Mother of Tears
  • The Stendhal Syndrome
  • The Cleansing Hour
  • Shelley
  • Knife+Heart
  • Inferno
  • Angst
  • The Haunting of Bly Manor
  • Damien: Omen II
  • The Omen
  • Keep Watching
  • Sweet Virginia
  • Influenza
  • 12 Hour Shift
  • Rabbit
  • Save Yourselves!
  • Black Box
  • Hubie Halloween
  • The Lie
  • The Phantom
  • WNUF Halloween Special
  • Martin Margiela: In His Own Words
  • Persona
  • Daisies
  • Mulan
  • Frankenweenie
  • Frankenweenie
  • ParaNorman
  • Absentia
  • Body Bags

See all 645

World Map

Highly rated films legitinate is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • The History of the Seattle Mariners
  • The Three Deaths of Marisela Escobedo
  • David Byrne's American Utopia
  • The 7th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special
  • Chunky Shrapnel
  • My Brother Jordan

Highly rated with legitinate’s friends Patron

  • Far Far Away Idol
  • Jimmy Neutron: Boy Genius
  • Parasite
  • Stop Making Sense
  • Come and See
  • 12 Angry Men
  • Schindler's List
  • Whiplash
  • The Empire Strikes Back
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Chernobyl
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Seven Samurai
  • Ikiru
  • I May Destroy You
  • Big Little Lies
  • The Dark Knight
  • The Godfather
  • The Shawshank Redemption
  • Jurassic Park
  • Ran
  • The Godfather: Part II
  • Toy Story 3
  • Twin Peaks: The Return
  • Back to the Future
  • Sunset Boulevard
  • Harakiri
  • National Theatre Live: Fleabag
  • There Will Be Blood
  • GoodFellas
  • Sharp Objects
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • High and Low
  • Taylor Swift – Folklore: The Long Pond Studio Sessions
  • The Incredibles
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Psycho
  • A Separation
  • Cinema Paradiso
  • Yi Yi
  • La La Land
  • The Silence of the Lambs
  • Do the Right Thing
  • Over the Garden Wall
  • 2001: A Space Odyssey
  • Spirited Away
  • Casablanca
  • Before Sunset
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Shining
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Finding Nemo
  • Middleditch & Schwartz
  • Toy Story
  • Mommy
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Thing
  • Mad Max: Fury Road
  • Jaws
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more