lys has logged 201 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blended

Blended

2014
×
★★½
Edit this entry  
27
A Night at the Roxbury

A Night at the Roxbury

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Outrage

Outrage

1950
×
★★★
Edit this entry  
11
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★
Edit this entry  
30
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★½
Edit this entry  
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Monster House

Monster House

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
09
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pixel Perfect

Pixel Perfect

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry