Sort by

güneş has logged 549 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
½
Edit this entry  
29
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Edit this entry  
17
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Forgotten

Forgotten

2017
×
★½
Edit this entry  
06
#Alive

#Alive

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
29
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
28
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★½
Edit this entry  
25
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Edit this entry  
23
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★★
Edit this entry  
22
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
mother!

mother!

2017
×
Edit this entry  
20
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Led Zeppelin - Madison Square Garden

Led Zeppelin - Madison Square Garden

1973
×
Edit this entry  
18
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Pink Floyd Story: Which One's Pink?

The Pink Floyd Story: Which One's Pink?

2007
×
Edit this entry  
15
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★
Edit this entry  
11
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry  
10
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Edit this entry  
07
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Edit this entry  
04
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Pink Floyd London '66-'67

Pink Floyd London '66-'67

2005
×
Edit this entry  
31
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Rolling Stones: Olé Olé Olé! – A Trip Across Latin America

The Rolling Stones: Olé Olé Olé! – A Trip Across Latin America

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Purge

The Purge

2013
×
Read the review Edit this entry  
24
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Edit this entry  
21
Seven Years in Tibet

Seven Years in Tibet

1997
×
★★½
Edit this entry  
20
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sympathy for the Devil

Sympathy for the Devil

1968
×
Edit this entry  
18
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Edit this entry  
17
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
15
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
nothing

nothing

2013
×
Edit this entry  
13
Creep

Creep

2014
×
Edit this entry  
11
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★
Edit this entry  
10
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Edit this entry