Sort by

güneş has logged 59 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Edit this entry  
31
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Australian Psycho

Australian Psycho

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Edit this entry  
25
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★½
Edit this entry  
24
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Edit this entry  
23
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★½
Edit this entry  
21
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Panoramic View of the Place de la Concorde

Panoramic View of the Place de la Concorde

1900
×
★★½
Edit this entry  
21
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
½
Edit this entry  
21
8 Ball Bunny

8 Ball Bunny

1950
×
★★★
Edit this entry  
20
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
1/57: Experiment with Synthetic Sound (Test)

1/57: Experiment with Synthetic Sound (Test)

1957
×
Read the review Edit this entry  
18
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Edit this entry  
18
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carrie

Carrie

2013
×
Read the review Edit this entry  
17
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Edit this entry  
17
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★½
Edit this entry  
14
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
For the Birds

For the Birds

2000
×
★★★★
Edit this entry  
13
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Piper

Piper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Presto

Presto

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
Clown

Clown

2008
×
Edit this entry  
12
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
11
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Standby

Standby

2016
×
★★
Edit this entry