Sort by

Kane has logged 62 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Grim

Grim

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★½
Edit this entry  
27
Derren Brown: Pushed to the Edge

Derren Brown: Pushed to the Edge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Japanese Girls at the Harbor

Japanese Girls at the Harbor

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Meatball Machine

Meatball Machine

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eden and After

Eden and After

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
1/2 Man

1/2 Man

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harmonium

Harmonium

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Machine Girl

The Machine Girl

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Limite

Limite

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Silence Has No Wings

Silence Has No Wings

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Stone Roses: Made of Stone

The Stone Roses: Made of Stone

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Don't Want to Sleep Alone

I Don't Want to Sleep Alone

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Road Home

The Road Home

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lover for a Day

Lover for a Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
One Wonderful Sunday

One Wonderful Sunday

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Merchant of Four Seasons

The Merchant of Four Seasons

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sisters of the Gion

Sisters of the Gion

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Society

Society

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sanshiro Sugata Part Two

Sanshiro Sugata Part Two

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pass Thru

Pass Thru

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blood

Blood

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Requiem for a Village

Requiem for a Village

1975
×
★½
Read the review Edit this entry