Sort by

Kane has logged 526 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Light of My Life

Light of My Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Theodore Rex

Theodore Rex

1995
×
Read the review Edit this entry  
29
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Beats

Beats

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Homework

Homework

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bastard Swordsman

Bastard Swordsman

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Iron Fists and Kung Fu Kicks

Iron Fists and Kung Fu Kicks

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The 8 Diagram Pole Fighter

The 8 Diagram Pole Fighter

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Seventh Curse

The Seventh Curse

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Robinson Crusoe on Mars

Robinson Crusoe on Mars

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Legion

Black Legion

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sister Street Fighter: Hanging by a Thread

Sister Street Fighter: Hanging by a Thread

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Santa Girl

Santa Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Annihilators

The Annihilators

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry