Kane has logged 35 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Day After

The Day After

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
All These Women

All These Women

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
A Hen in the Wind

A Hen in the Wind

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tai Chi Zero

Tai Chi Zero

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Funky Forest: The First Contact

Funky Forest: The First Contact

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Eternal Evil of Asia

The Eternal Evil of Asia

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
New Underground History of Japanese Violence: Vengeance Demon

New Underground History of Japanese Violence: Vengeance Demon

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tears of the Black Tiger

Tears of the Black Tiger

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Portrait of Hell

Portrait of Hell

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Offside

Offside

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Le Plaisir

Le Plaisir

1952
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Ecstasy of the Angels

Ecstasy of the Angels

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Entrails of a Virgin

Entrails of a Virgin

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Viy

Viy

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry