Kane has logged 49 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Devil's Temple

Devil's Temple

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Prozac Nation

Prozac Nation

2001
×
Read the review Edit this entry  
29
Extreme Job

Extreme Job

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Our House

Our House

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
From Beijing with Love

From Beijing with Love

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Before We Vanish

Before We Vanish

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shiraz: A Romance of India

Shiraz: A Romance of India

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The War Zone

The War Zone

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Heads for Sale

Heads for Sale

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pin

Pin

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Leto

Leto

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Bells of Death

The Bells of Death

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mommy Dead and Dearest

Mommy Dead and Dearest

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
We Are the Flesh

We Are the Flesh

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hunted

The Hunted

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Dirt Bike Kid

The Dirt Bike Kid

1985
×
Read the review Edit this entry  
13
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Something Different

Something Different

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Baby

The Baby

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Ninja Assassin

Ninja Assassin

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The 10th Victim

The 10th Victim

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jo Pil-ho: The Dawning Rage

Jo Pil-ho: The Dawning Rage

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hurrah! For Freedom

Hurrah! For Freedom

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Night Awake

Night Awake

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Celluloid Nightmares

Celluloid Nightmares

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Super Inframan

The Super Inframan

1975
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Secrets Behind the Wall

Secrets Behind the Wall

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hotel by the River

Hotel by the River

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kurt & Courtney

Kurt & Courtney

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★
Read the review Edit this entry