Sort by

soph has logged 81 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dreams in the Witch House

Dreams in the Witch House

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pickman's Model

Pickman's Model

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Big Wedding

The Big Wedding

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blonde

Blonde

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Persuasion

Persuasion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Old

Old

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry