HAL has written 40 reviews for films during 2020.

  • Frenemies

    Frenemies

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Jean Frank Jean Frank Jean Frank JeanJean Frank Jean Frank Jean Frank JeanJean Frank Jean Frank Jean Frank JeanJean Frank Jean Frank Jean Frank JeanJean Frank Jean Frank Jean Frank JeanJean Frank Jean Frank Jean Frank Jean

  • The Social Network

    The Social Network

    ★★★★★

    I think this is David Fincher’s best work. Him and Sorkin are able to pull of incredible, believable dialogue. This is probably also my favorite performance from Jesse Eisenberg. He is able to pull of all the right mannerisms that really sell it. Andrew Garfield, Justin Timberlake, and Arnie Hammer all also knock it out of the park. Everyone always points to the beginning scene with Mark and Erica as the best scene, and it’s great, but you can’t top the scene where Garfield smashes the laptop and their friendship ends in possibly the most explosive way it could.

  • Ant-Man

    Ant-Man

    ½

    Fuck marvel. This movie sucks. I can’t imagine what could have been if Edgar Wright was brought on like planned.

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

    Edgar Wright is possibly the single most innovative director of our time. Scott Pilgrim has so many subtle nuances that you can only pick up on after several rewatches. Great film.

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey

    ★★★★

    Once in a generation, a film has the chance to change everything. When the film came out, computers were rapidly advancing. 2001 showed people what could be. And of course, there’s the incredible soundtrack that is sadly now spoofed into almost oblivion. One of my favorite films. Perfection.

  • Steve Jobs

    Steve Jobs

    ★★★★★

    Steve Jobs isn’t a normal biopic. While many years pass during the film, we are given 3 distinct launches, 3 distinct moments that define the man we all know. His cancer is never mentioned, the iPod was only referenced to, you aren’t gonna watch this movie to learn about he life of Steve Jobs, you are going to watch for the amazing cinematography, you are going to watch for the incredible writing by Aaron Sorkin, you are going to watch for the awe inspiring performances by Fassbender, Winslet, and Rogen. What a film.

  • The Interview

    The Interview

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I liked when Seth rogen stuck the thing in his butt it was hot

  • Moneyball

    Moneyball

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I sympathize with Billy Beane because I also once had to assemble a baseball team for the Oakland A’s on a budget. And my name is also billy beane. I am billy beane

  • Casino Royale

    Casino Royale

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Pretty good. It’s funny when Daniel Craig is getting hit in the balls.

  • Okja

    Okja

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Very deep film. I love the themes of climate change and industrialized meat consumption. The pig hippo thing was also very sexy

  • Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

    Humans are immortal beings, our bodies are nothing but a vessel. All hail Tom Cruise, advocate for scientology. The skydiving part was pretty cool too.

  • Jurassic World

    Jurassic World

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Wow what a ride! Chris Pratt very sexy😍😍😍