HAL has written 22 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Frenemies

    Frenemies

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Jean Frank Jean Frank Jean Frank JeanJean Frank Jean Frank Jean Frank JeanJean Frank Jean Frank Jean Frank JeanJean Frank Jean Frank Jean Frank JeanJean Frank Jean Frank Jean Frank JeanJean Frank Jean Frank Jean Frank Jean

  • The Social Network

    The Social Network

    ★★★★★

    I think this is David Fincher’s best work. Him and Sorkin are able to pull of incredible, believable dialogue. This is probably also my favorite performance from Jesse Eisenberg. He is able to pull of all the right mannerisms that really sell it. Andrew Garfield, Justin Timberlake, and Arnie Hammer all also knock it out of the park. Everyone always points to the beginning scene with Mark and Erica as the best scene, and it’s great, but you can’t top the scene where Garfield smashes the laptop and their friendship ends in possibly the most explosive way it could.

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

    Edgar Wright is possibly the single most innovative director of our time. Scott Pilgrim has so many subtle nuances that you can only pick up on after several rewatches. Great film.

  • Steve Jobs

    Steve Jobs

    ★★★★★

    Steve Jobs isn’t a normal biopic. While many years pass during the film, we are given 3 distinct launches, 3 distinct moments that define the man we all know. His cancer is never mentioned, the iPod was only referenced to, you aren’t gonna watch this movie to learn about he life of Steve Jobs, you are going to watch for the amazing cinematography, you are going to watch for the incredible writing by Aaron Sorkin, you are going to watch for the awe inspiring performances by Fassbender, Winslet, and Rogen. What a film.

  • Okja

    Okja

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Very deep film. I love the themes of climate change and industrialized meat consumption. The pig hippo thing was also very sexy

  • Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

    Humans are immortal beings, our bodies are nothing but a vessel. All hail Tom Cruise, advocate for scientology. The skydiving part was pretty cool too.

  • Athlete Swinging a Pick

    Athlete Swinging a Pick

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I was thrilled the entire way through. Great story, great dialogue, great cinematography.

  • Madagascar

    Madagascar

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Ben Stiller gives an electrifying performance as Alex the lion. My favorite character is Gloria she is sexy (no homo).

  • Little Miss Sunshine

    Little Miss Sunshine

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Very deep film. I died laughing when micheal Scott slit his wrists.

  • Toy Story 3

    Toy Story 3

    ★★★★★

    This film is hilarious. I love the part where the toys burned alive

  • Gemini Man

    Gemini Man

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Oh man, where do I start with this film. I’ll start with the foreshadowing. In the opening sequence, will Smith is laying on a hill in belgium with a sniper, getting ready to take out a high value target. In the background, you see three cows. Nothing special right? Wrong! We later find out there are not one, not two, but THREE WILL SMITHS. Each cow obviously represents a will smith. Also, when Henry brogan confides in his superior he…

  • Shrek

    Shrek

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Silly roger is all star