Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Hurricane

The Hurricane

1999
×
★★★
Edit this entry  
04
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★½
Edit this entry  
04
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
03
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Cinderella Man

Cinderella Man

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Keep Sweet: Pray and Obey

Keep Sweet: Pray and Obey

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
Girl with a Pearl Earring

Girl with a Pearl Earring

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Staircase

The Staircase

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Ratings Game

The Ratings Game

1984
×
★★★
Edit this entry  
04
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Our Father

Our Father

2022
×
★★★
Edit this entry  
08
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Conversations with a Killer: The John Wayne Gacy Tapes

Conversations with a Killer: The John Wayne Gacy Tapes

2022
×
★★★
Edit this entry  
13
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Killer Inside: The Mind of Aaron Hernandez

Killer Inside: The Mind of Aaron Hernandez

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
Jimmy Savile: A British Horror Story

Jimmy Savile: A British Horror Story

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
Queenpins

Queenpins

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
Deep Water

Deep Water

2022
×
★½
Edit this entry  
02
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★
Edit this entry  
01
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Source Code

Source Code

2011
×
★★
Edit this entry  
10
Gia

Gia

1998
×
★★★
Edit this entry  
08
Elizabeth I

Elizabeth I

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Klute

Klute

1971
×
★★★
Edit this entry  
01
The Wizard of Lies

The Wizard of Lies

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
Paterno

Paterno

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
American Splendor

American Splendor

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Patriot

The Patriot

2000
×
★★½
Edit this entry  
23
Cats

Cats

2019
×
½
Edit this entry  
20
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Angels in America

Angels in America

2003
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★½
Edit this entry  
26
Friends with Money

Friends with Money

2006
×
★★
Edit this entry  
25
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Edit this entry