Sort by

phantom thread scholar has logged 32 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Reversal of Fortune

Reversal of Fortune

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
20
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
19
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
14
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
13
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
Moon

Moon

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
07
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry