Sort by

greek adriana la cerva has logged 171 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
★★★
Edit this entry  
28
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★½
Edit this entry  
20
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Song of Lunch

The Song of Lunch

2010
×
★★★
Edit this entry  
07
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★
Edit this entry  
03
Only You

Only You

1994
×
★★½
Edit this entry  
03
Brüno

Brüno

2009
×
★★★½
Edit this entry  
02
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
31
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Edit this entry  
31
Learning to Drive

Learning to Drive

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★
Edit this entry  
26
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
26
What Dreams May Come

What Dreams May Come

1998
×
★★★
Edit this entry  
25
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Megamind

Megamind

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bewitched

Bewitched

2005
×
★★
Edit this entry  
22
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★½
Edit this entry  
20
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Edit this entry  
18
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★½
Edit this entry  
15
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
12
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Edit this entry  
06
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
04
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
Closer

Closer

2004
×
★★
Edit this entry  
04
Frida

Frida

2002
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Lolita

Lolita

1997
×
★★★
Edit this entry  
02
The Phone Call

The Phone Call

2013
×
★★★★
Edit this entry