Sort by

phantom thread scholar has logged 150 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Edit this entry  
27
Flawless

Flawless

1999
×
★★
Edit this entry  
18
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★★
Edit this entry  
17
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★½
Edit this entry  
12
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★
Edit this entry  
10
Overboard

Overboard

1987
×
★★★½
Edit this entry  
10
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★
Edit this entry  
10
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★
Edit this entry  
09
Autumn in New York

Autumn in New York

2000
×
Edit this entry  
07
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★½
Edit this entry  
06
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Duplicity

Duplicity

2009
×
★★½
Edit this entry  
06
The Maid

The Maid

1991
×
★½
Edit this entry  
05
Heartburn

Heartburn

1986
×
★★★
Edit this entry  
05
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★
Edit this entry  
03
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★
Edit this entry  
03
The French Lieutenant's Woman

The French Lieutenant's Woman

1981
×
★★★
Edit this entry  
03
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Bottle Shock

Bottle Shock

2008
×
★★
Edit this entry  
18
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Babe

Babe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★½
Edit this entry  
18
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★½
Edit this entry  
18
Nerve

Nerve

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★
Edit this entry  
16
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★
Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Norbit

Norbit

2007
×
½
Edit this entry  
29
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★½
Edit this entry  
28
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★★
Edit this entry