• Midnight Cowboy

    ★★★★

  • Funny Girl

    ★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • The Odd Couple

    ★★★

  • Guess Who's Coming to Dinner

    ★★★★

  • The Jungle Book

    ★★★★★

  • Barefoot in the Park

    ★★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★½

  • The Sound of Music

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★

  • Irma la Douce

    ★★★★

  • The Birds

    ★★★

  • West Side Story

    ★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★½

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★

  • Vertigo

    ★★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★

  • To Catch a Thief

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★½

  • Dial M for Murder

    ★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★

  • Peter Pan

    ★★★★

  • Affair in Trinidad

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★½

  • Rashomon

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • Cinderella

    ★★★½

  • The Stranger

    ★★½

  • Gilda

    ★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★★

  • Bambi

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★

  • Dumbo

    ★★★★★

  • Pinocchio

    ★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★½

  • Steamboat Willie

    ★★★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★½

  • A Trip to the Moon

    ★★★★

  • The Kiss

    ★★