Lencho of has logged 94 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
El Violetero

El Violetero

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Minstrel Man

Minstrel Man

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zoya

Zoya

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
El ratero de la vecindad

El ratero de la vecindad

1982
×
★★½
Edit this entry  
30
Great Freedom No. 7

Great Freedom No. 7

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
This Happy Breed

This Happy Breed

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
El puma

El puma

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
El sargento Capulina

El sargento Capulina

1983
×
★★½
Edit this entry  
29
The Materassi Sisters

The Materassi Sisters

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Colonel Kato's Falcon Squadron

Colonel Kato's Falcon Squadron

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Psychopathic Murderer

The Psychopathic Murderer

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Little Savage

The Little Savage

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Angel and the Lyre

The Angel and the Lyre

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Candlelight in Algeria

Candlelight in Algeria

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Volver, volver, volver

Volver, volver, volver

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
El padre trampitas

El padre trampitas

1984
×
★★
Edit this entry  
25
Ratan

Ratan

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fist of Death

The Fist of Death

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
El ombligo de la luna

El ombligo de la luna

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frenchman's Creek

Frenchman's Creek

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mexican Gangster

Mexican Gangster

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
La presidenta municipal

La presidenta municipal

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Henry V

Henry V

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hail the Conquering Hero

Hail the Conquering Hero

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Passion and Revenge

Passion and Revenge

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Between Two Worlds

Between Two Worlds

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Luponini (El terror de Chicago)

Luponini (El terror de Chicago)

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Whip

The Whip

1978
×
★★
Edit this entry  
22
La máscara de jade

La máscara de jade

1963
×
★★
Edit this entry  
22
Buffalo Bill

Buffalo Bill

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aunt Isabel's Garden

Aunt Isabel's Garden

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Other Road

The Other Road

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Canterbury Tale

A Canterbury Tale

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Elisa Before the End of the World

Elisa Before the End of the World

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Torment

Torment

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
El profe

El profe

1971
×
Read the review Edit this entry  
18
The Lodger

The Lodger

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Halfway House

The Halfway House

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
El indiano

El indiano

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
El guapo

El guapo

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Locos Peligrosos

Locos Peligrosos

1957
×
★★½
Edit this entry  
16
El Héroe

El Héroe

1994
×
★★½
Edit this entry  
16
Una muerte menor

Una muerte menor

2007
×
★★½
Edit this entry  
16
Lupano Leyva

Lupano Leyva

2010
×
★★½
Edit this entry  
16
Coqueta

Coqueta

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
White of the Eye

White of the Eye

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thoovanathumbikal

Thoovanathumbikal

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry