Sort by

Lencho of has logged 84 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Los parranderos

Los parranderos

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Los novios

Los novios

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hatred

Hatred

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Young in Heart

The Young in Heart

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Composition Class

Composition Class

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Los hijos que yo soñé

Los hijos que yo soñé

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rage of Paris

The Rage of Paris

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nirmala

Nirmala

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Encuentro con la muerte

Encuentro con la muerte

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
You and Me

You and Me

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Boys' School

Boys' School

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Los dos pilletes

Los dos pilletes

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Los dos carnales

Los dos carnales

1983
×
★★
Edit this entry  
26
Los diablos del terror

Los diablos del terror

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Juan sin miedo

Juan sin miedo

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Test Pilot

Test Pilot

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Falsificadores y Asesinos

Falsificadores y Asesinos

1966
×
★★½
Edit this entry  
24
Three Comrades

Three Comrades

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tsuruhachi and Tsurujiro

Tsuruhachi and Tsurujiro

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cantinflas

Cantinflas

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
La torre de marfil

La torre de marfil

1958
×
★★
Edit this entry  
22
Fuga en la noche

Fuga en la noche

1973
×
★★½
Edit this entry  
22
Fuera de la ley

Fuera de la ley

1966
×
★★
Edit this entry  
22
El río de las ánimas

El río de las ánimas

1964
×
★★½
Edit this entry  
21
Wives Under Suspicion

Wives Under Suspicion

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
La Marseillaise

La Marseillaise

1938
×
Read the review Edit this entry  
21
Suez

Suez

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Childhood of Maxim Gorky

The Childhood of Maxim Gorky

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
El muerto murió

El muerto murió

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
El juez de la soga

El juez de la soga

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
El cuerpazo del delito

El cuerpazo del delito

1970
×
★★½
Edit this entry  
19
Boogie

Boogie

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Too Much Johnson

Too Much Johnson

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Amor del bueno

Amor del bueno

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sinners in Paradise

Sinners in Paradise

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Madreselva

Madreselva

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Holiday

Holiday

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fury of the Karate Experts

The Fury of the Karate Experts

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Sidewalks of London

Sidewalks of London

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Oscura Seduccion

Oscura Seduccion

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Los desarraigados

Los desarraigados

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mysterious Mr. Moto

Mysterious Mr. Moto

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Los apuros de mi ahijada

Los apuros de mi ahijada

1951
×
★★½
Edit this entry  
15
Los amores de Marieta (los fabulosos 20s)

Los amores de Marieta (los fabulosos 20s)

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Rebecca of Sunnybrook Farm

Rebecca of Sunnybrook Farm

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Masseurs and a Woman

The Masseurs and a Woman

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lo negro del Negro

Lo negro del Negro

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Coco

Coco

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mr. Moto Takes a Chance

Mr. Moto Takes a Chance

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry