Lencho of has logged 100 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
My Death Is a Mockery

My Death Is a Mockery

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Detective Story

Detective Story

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Guerrilla Girl

Guerrilla Girl

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lost Patrol

The Lost Patrol

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sing Sing Nights

Sing Sing Nights

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Story of Floating Weeds

A Story of Floating Weeds

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Girl from Monterrey

The Girl from Monterrey

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Good Morning, Eve!

Good Morning, Eve!

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stingaree

Stingaree

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sleazy Rider

Sleazy Rider

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Three Songs About Lenin

Three Songs About Lenin

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sleepwalking Land

Sleepwalking Land

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lancelot and Guinevere

Lancelot and Guinevere

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Der Elvis

Der Elvis

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jew Süss

Jew Süss

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Juwita

Juwita

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
El señor Galíndez

El señor Galíndez

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hands

Hands

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Four Frightened People

Four Frightened People

1934
×
★★★
Edit this entry  
25
Hi, Nellie!

Hi, Nellie!

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jimmy the Gent

Jimmy the Gent

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tide of Empire

Tide of Empire

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Drive a Crooked Road

Drive a Crooked Road

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mommy Mommy Where's My Brain?

Mommy Mommy Where's My Brain?

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rolling Stones: Cocksucker Blues

The Rolling Stones: Cocksucker Blues

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Please Murder Me

Please Murder Me

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Allez Oop

Allez Oop

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Road to Ruin

The Road to Ruin

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Looking for Trouble

Looking for Trouble

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Man, What Now?

Little Man, What Now?

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cross of an Angel

The Cross of an Angel

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Manhattan Melodrama

Manhattan Melodrama

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Villa Cariño

Villa Cariño

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
30 segundos de amor

30 segundos de amor

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Song of Ceylon

The Song of Ceylon

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Judge Priest

Judge Priest

1934
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Gold

Gold

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Conduct

Conduct

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Painted Desert

The Painted Desert

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hold Up

The Hold Up

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rough Necking

Rough Necking

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rogue of the Rio Grande

Rogue of the Rio Grande

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The St. Louis Kid

The St. Louis Kid

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Flirtation Walk

Flirtation Walk

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Three Lives and Only One Death

Three Lives and Only One Death

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Betty Boop's Rise to Fame

Betty Boop's Rise to Fame

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry