• Interstellar

    Interstellar

    ★★★★★

    English Version:

    Review:
    Humanity is already on the verge of extinction due to climate change and food shortages when a mysterious rift in the fabric of space-time is discovered that promises a chance for survival. Former NASA pilot Cooper is sent on a mission through the wormhole to another solar system with a team of researchers to search for new habitats. It's a journey into the unknown, because wormholes have barely been explored and no one knows what's waiting on…

  • Ran

    Ran

    ★★★★½

    English Version:

    Review:
    The powerful warlord Hidetora Ichimonji has grown old and wants to end his life in peace. He distributes his goods among his three sons. The eldest, Taro Takatora, is supposed to maintain power and continue the dynasty; his brothers Jiro Masatora and Saburo Naotora are supposed to support him with their own castles. Saburo, the youngest son, prophesies that this will lead to division and betrayal and is banished by his father for it. However, he is…

  • Dune: Part Two

    Dune: Part Two

    ★★★★★

    English Version:

    We should be grateful that there are directors like Christopher Nolan or Denis Villeneuve who create masterpieces for the cinema like this one.

    Review:
    Paul Atreides teams up with Chani and the Fremen to take revenge on the conspirators who killed his family. As a result, he must choose between the love of his life and the fate of the universe.

    Positive:
    "Dune: Part Two" is one of the best sci-fi movies I've ever seen. The plot, which…

  • Dunkirk

    Dunkirk

    ★★★★

    English Version:

    Review:
    During the advance of Hitler's troops westward, around 400,000 Allied soldiers were trapped in the northern French coastal town of Dunkirk in May 1940. Their situation, trapped between the North Sea and the enemy, seems hopeless. But in Great Britain they are devising a daring rescue plan: with the support of ground troops and RAF pilots, the trapped people are to be evacuated across the water in countless small ships and boats. With some beautiful camera movements…

  • The Dark Knight Rises

    The Dark Knight Rises

    ★★★★★

    English Version:

    No, I'm not kidding, 5 stars.

    Review:
    Eight years have passed since Batman had to go underground as the Dark Knight. But Batman's days in obscurity are numbered when the colossus Bane wants to plunge the city into chaos. The giant Bane doesn't just want to humiliate Batman, he wants to finally break the Dark Knight. So Batman can need any help, but only Batman himself can fight the final battle.

    Positive:
    "The Dark Knight Rises" is a…

  • Million Dollar Baby

    Million Dollar Baby

    ★★★★½

    English Version:

    Review:
    The boxing trainer Frankie is asked by Maggie, who lives in poor conditions, to train her. Frankie initially refuses, but she unexpectedly receives help from the boxing studio's caretaker. Maggie soon shows that she is an exceptional talent and Frankie now takes care of her. The lonely man soon realizes that his life will suddenly change with this decision. But fate has other surprises in store.

    Positive:
    “Million Dollar Baby” is an outstanding sports drama. The story,…

  • The Dark Knight

    The Dark Knight

    ★★★★★

    English Version:

    R.I.P. Heath Ledger

    Review:
    Gotham City has produced many dark characters, but the "Joker" is different. With a brilliant mind and a grotesquely made-up face, he tries to throw Batman's territory into chaos. The nihilistic clown doesn't care about riches or power, he wants anarchy. And he wants Gotham's residents to actively help. That's why he targets District Attorney Harvey Dent, a shining hero whose impeccable disposition the Joker is trying to drive out of him.

    Positive:
    Now…

  • The Great Dictator

    The Great Dictator

    ★★★★

    English Version:

    Review:
    After his troops invaded the country, the dictator Hynkel was mistaken for his doppelganger, a Jewish barber who had escaped from the concentration camp. The disturbed little man dares to make a fiery appeal for humanity, justice and peace instead of the expected state speech.

    Positive:
    "The Great Dictator" is a great war comedy. The plot, which revolves around two main characters, on the one hand a Jewish hairdresser and on the other hand the dictator Adenoid…

  • The Elephant Man

    The Elephant Man

    ★★★★★

    English Version:

    Review:
    John Merrick has been terribly disfigured since childhood. As an elephant man, he is paraded at fairs and tortured by his sadistic owner until the doctor Frederick Treves finally discovers him and offers him help.

    Positive:
    “The Elephant Man” is a masterpiece as a biopic/drama. The true-life plot, which revolves around the life of Joseph Merrick, a man with severe physical deformities and therefore ostracized by society, is absolutely gripping. The main character, John Merrick, stands out…

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice

    ★★★★½

    English Version:

    Keira Knightley please marry me.

    Review:
    England, late 18th century: Mrs. Bennet taught her five daughters only one goal in life, to become a wife. When a wealthy bachelor and his cultured circle of friends set up their summer residence in a nearby villa, the Bennets are very excited about potential suitors. But when Lizzie Bennet meets the snobby Mr. Darcy, pride and prejudice soon endanger their blossoming love.

    Positive:
    "Pride and Prejudice" is an outstanding romance. The…

  • Madame Web

    Madame Web

    English Version:

    "Morbius" clear.

    Review:
    A New York paramedic discovers her clairvoyant abilities and witnesses a mysterious man attempting to murder three young women. Although she doesn't fully understand the meaning of these visions, she decides to intervene and stop the man. She forms a partnership with the three women to help and also to understand her own past. However, the opponent is dangerous and can also see the future.

    Positive:
    “Madame Web” is an absolute disaster. The only things…

  • Christine

    Christine

    ★★★★

    English Version:

    Review:
    The 17-year-old, not particularly popular nerd Arnie buys a rusted Plymouth. He soon develops an unhealthy relationship with the car. He tirelessly brings the old car back into shape and affectionately calls it Christine. But the speedy red speedster apparently doesn't have all cylinders under the hood. He gradually develops a murderous life of his own and stalks anyone who gets too close to Arnie.

    Positive:
    “Christine” is a great horror slasher. The story, which revolves around…