Sort by

Lauren has logged 263 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sorry Angel

Sorry Angel

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Big

Big

1988
×
★★★
Edit this entry  
27
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Same Time, Next Christmas

Same Time, Next Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Edit this entry  
15
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
30
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Renaissance Man

Renaissance Man

1994
×
Edit this entry  
12
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hamlet

Hamlet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hamlet

Hamlet

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
13
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Untouchable

Untouchable

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
You're Next

You're Next

2011
×
★★½
Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry