Sort by

Alex has logged 420 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pearl Harbor

Pearl Harbor

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ava

Ava

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Island

The Island

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Songbird

Songbird

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Transformers

Transformers

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry