Sort by

Alex has logged 64 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tinker Bell

Tinker Bell

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Clockers

Clockers

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ouija

Ouija

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Irresistible

Irresistible

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
FRED 3: Camp Fred

FRED 3: Camp Fred

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Fred 2: Night of the Living Fred

Fred 2: Night of the Living Fred

2011
×
Read the review Edit this entry  
26
FRED: The Movie

FRED: The Movie

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Stir of Echoes

Stir of Echoes

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Pauline

Pauline

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monster

Monster

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Glory

Glory

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
You Should Have Left

You Should Have Left

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Troy

Troy

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
365 Days

365 Days

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Think Like a Dog

Think Like a Dog

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Life and Debt

Life and Debt

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Secret Life of Bees

The Secret Life of Bees

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry