Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Doctor Who: The Star Beast

Doctor Who: The Star Beast

2023
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Prince of Egypt: The Musical

The Prince of Egypt: The Musical

2023
×
Edit this entry  
24
The Sorcerer's Apprentice

The Sorcerer's Apprentice

1955
×
Edit this entry  
24
The Tales of Hoffmann

The Tales of Hoffmann

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Gone to Earth

Gone to Earth

1950
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Court Jester

The Court Jester

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Titfield Thunderbolt

The Titfield Thunderbolt

1953
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
V.I. Warshawski

V.I. Warshawski

1991
×
Edit this entry  
19
Twister

Twister

1996
×
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Who Children in Need Special 2023

Doctor Who Children in Need Special 2023

2023
×
Read the review Edit this entry  
18
Jewel Robbery

Jewel Robbery

1932
×
Read the review Edit this entry  
17
Lancelot and Guinevere

Lancelot and Guinevere

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
Read the review Edit this entry  
15
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
Read the review Edit this entry  
15
The Hustler

The Hustler

1961
×
Read the review Edit this entry  
15
Made in Milan

Made in Milan

1990
×
Read the review Edit this entry  
15
Bad

Bad

1987
×
Read the review Edit this entry  
14
The Audition

The Audition

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
The Key to Reserva

The Key to Reserva

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Neighborhood

The Neighborhood

2001
×
Read the review Edit this entry  
14
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
14
Must Love Dogs

Must Love Dogs

2005
×
Read the review Edit this entry  
14
Wax Paul Now

Wax Paul Now

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Immortals

Immortals

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Here Comes Mr. Jordan

Here Comes Mr. Jordan

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Invisible Agent

Invisible Agent

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Invisible Woman

The Invisible Woman

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Invisible Man Returns

The Invisible Man Returns

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
575 Castro St.

575 Castro St.

2009
×
Read the review Edit this entry  
08
Release the Bats

Release the Bats

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
The Longform Lesbian Census

The Longform Lesbian Census

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
You Are a Lesbian Vampire

You Are a Lesbian Vampire

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Butch Patrol

Butch Patrol

1989
×
Read the review Edit this entry  
07
Lesbians

Lesbians

1986
×
Read the review Edit this entry  
07
Meep Meep!

Meep Meep!

2001
×
Read the review Edit this entry  
07
Lucky Fish

Lucky Fish

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
Audrey’s Beard

Audrey’s Beard

2001
×
Read the review Edit this entry  
07
Sometimes

Sometimes

1994
×
Read the review Edit this entry  
07
At the Floral Ball

At the Floral Ball

1900
×
Read the review Edit this entry  
07
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Wind in the Willows

The Wind in the Willows

1983
×
Read the review Edit this entry  
04
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry