Sort by

Leonora Anne has logged 435 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Underworld: Blood Wars

Underworld: Blood Wars

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Limits of Control

The Limits of Control

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pierrette's Escapades

Pierrette's Escapades

1900
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Buster Keaton Rides Again

Buster Keaton Rides Again

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lavender Limelight

Lavender Limelight

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
After the Ball

After the Ball

1897
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Madame's Cravings

Madame's Cravings

1907
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Cabbage-Patch Fairy

The Cabbage-Patch Fairy

1896
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Execution of Mary, Queen of Scots

The Execution of Mary, Queen of Scots

1895
×
Read the review Edit this entry  
29
Blacksmith Scene

Blacksmith Scene

1893
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
Read the review Edit this entry  
29
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
Read the review Edit this entry  
29
Ruthie and Connie: Every Room in the House

Ruthie and Connie: Every Room in the House

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Sweatbox

The Sweatbox

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Marwencol

Marwencol

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
That One Day

That One Day

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
One Week

One Week

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Love Nest

The Love Nest

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Day Dreams

Day Dreams

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Electric House

The Electric House

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Frozen North

The Frozen North

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Wife's Relations

My Wife's Relations

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Paleface

The Paleface

1922
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Hard Luck

Hard Luck

1921
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Convict 13

Convict 13

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rae the Doe Christmas Special

The Rae the Doe Christmas Special

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Diane

Diane

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Joy of Slime

The Joy of Slime

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Something Good — Negro Kiss

Something Good — Negro Kiss

1898
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Santa Claus

Santa Claus

1898
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Three Ages

Three Ages

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Roma

Roma

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The General

The General

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Grand Slam Opera

Grand Slam Opera

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lake

The Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
One Run Elmer

One Run Elmer

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Play House

The Play House

1921
×
Read the review Edit this entry  
21
The Blacksmith

The Blacksmith

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Empire of C

The Empire of C

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry