Sort by

Leonora Anne has logged 562 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Perfect

Perfect

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Time

Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Come Together

Come Together

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pursuit to Algiers

Pursuit to Algiers

1945
×
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's Him

It's Him

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sherlock Holmes and the Secret Weapon

Sherlock Holmes and the Secret Weapon

1942
×
Read the review Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Terror by Night

Terror by Night

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Grinning Man

The Grinning Man

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love in Dangerous Times

Love in Dangerous Times

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
The Photograph

The Photograph

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Song of Love

Song of Love

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Theodora Goes Wild

Theodora Goes Wild

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Santa with Muscles

Santa with Muscles

1996
×
Read the review Edit this entry  
12
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The True Adventures of Wolfboy

The True Adventures of Wolfboy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry