Sort by

Leonora Anne has logged 46 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Girl Slaves of Morgana Le Fay

Girl Slaves of Morgana Le Fay

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gardenia's Natural Life

Gardenia's Natural Life

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Run

Run

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Relic

Relic

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
Read the review Edit this entry  
13
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
What the Constitution Means to Me

What the Constitution Means to Me

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
New York New York

New York New York

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Frodo Is Great... Who Is That?!!

Frodo Is Great... Who Is That?!!

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
Read the review Edit this entry  
11
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Student Nurses

The Student Nurses

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Some of My Best Friends Are...

Some of My Best Friends Are...

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Clockers

Clockers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Let Your Heart Be Light

Let Your Heart Be Light

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spice World

Spice World

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Buck and the Preacher

Buck and the Preacher

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry