Sort by

Leonora Anne has logged 392 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cash on Demand

Cash on Demand

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lady on a Train

Lady on a Train

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Seventh Son

Seventh Son

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Sunday in the Park with George

Sunday in the Park with George

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Women Reply

Women Reply

1975
×
Read the review Edit this entry  
17
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Julie Johnson

Julie Johnson

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
Frozen II

Frozen II

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
We Need A Little Christmas

We Need A Little Christmas

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
Read the review Edit this entry  
04
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Silent Night

Silent Night

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Passing

Passing

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Most Reluctant Convert: The Untold Story of C.S. Lewis

The Most Reluctant Convert: The Untold Story of C.S. Lewis

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Comfort and Joy

Comfort and Joy

1984
×
Read the review Edit this entry  
09
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Regarding Henry

Regarding Henry

1991
×
Read the review Edit this entry  
08
Conflict

Conflict

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Extraordinary Measures

Extraordinary Measures

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry