Sort by

Leonora Anne has logged 39 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fisherman’s Friends

Fisherman’s Friends

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Candyman: Farewell to the Flesh

Candyman: Farewell to the Flesh

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Cannery Row

Cannery Row

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Limehouse Golem

The Limehouse Golem

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
Read the review Edit this entry  
22
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Contact

Contact

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dead Pigs

Dead Pigs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elsa the Rose

Elsa the Rose

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Always

Always

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Mule

The Mule

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Treasure Island

Treasure Island

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Vanishing Lion

The Vanishing Lion

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rue Daguerre in 2005

Rue Daguerre in 2005

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
Read the review Edit this entry  
05
More So-called Caryatids

More So-called Caryatids

2005
×
Read the review Edit this entry  
05
The So-Called Caryatids

The So-Called Caryatids

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Fiancés of Macdonald Bridge

The Fiancés of Macdonald Bridge

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cléo from 5 to 7: Remembrances and Anecdotes

Cléo from 5 to 7: Remembrances and Anecdotes

2005
×
Read the review Edit this entry  
04
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Domiciled Pests

Domiciled Pests

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ramona and Beezus

Ramona and Beezus

2010
×
Read the review Edit this entry