Sort by

leon has logged 208 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
How to Build a Girl

How to Build a Girl

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Edit this entry  
30
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★½
Edit this entry  
30
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★½
Edit this entry  
30
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★½
Edit this entry  
30
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Edit this entry  
30
Manderlay

Manderlay

2005
×
★★★
Edit this entry  
30
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Edit this entry  
30
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Game of Death Redux

Game of Death Redux

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Game of Death

Game of Death

1978
×
★★½
Edit this entry  
29
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lemon

Lemon

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
First Cow

First Cow

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★
Edit this entry  
28
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★
Edit this entry  
28
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dogville

Dogville

2003
×
★★★½
Edit this entry  
28
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
Them That Follow

Them That Follow

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Cujo

Cujo

1983
×
★★★
Edit this entry  
27
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
★★
Edit this entry  
27
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★
Edit this entry  
27
Maniac

Maniac

1980
×
★★★½
Edit this entry  
27
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nightmare City

Nightmare City

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Zero Boys

The Zero Boys

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rental

The Rental

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dead End Drive-In

Dead End Drive-In

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry