Sort by

Laura has logged 247 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Funny Lady

Funny Lady

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★
Edit this entry  
13
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★½
Edit this entry  
06
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Disclosure

Disclosure

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Curdled

Curdled

1996
×
★★½
Edit this entry  
30
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Something Wicked This Way Comes

Something Wicked This Way Comes

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Psycho Beach Party

Psycho Beach Party

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
07
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Smile

Smile

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Bros

Bros

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Good House

The Good House

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blonde

Blonde

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry