Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Insidious: The Red Door

Insidious: The Red Door

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
M3GAN

M3GAN

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Family Guy Presents: Blue Harvest

Family Guy Presents: Blue Harvest

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pearl

Pearl

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
Smile

Smile

2022
×
Edit this entry  
14
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Due Date

Due Date

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
Edit this entry  
31
Escape from Alcatraz

Escape from Alcatraz

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Moonfall

Moonfall

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Double

The Double

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scream

Scream

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Antlers

Antlers

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry