leslie has logged 49 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
First Man

First Man

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Brain on Fire

Brain on Fire

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Megamind

Megamind

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Whip It

Whip It

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Arrival

Arrival

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
Shakira: Oral Fixation Tour

Shakira: Oral Fixation Tour

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Her

Her

2013
×
Read prior review Edit this entry  
17
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Recovery Boys

Recovery Boys

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sing

Sing

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★½
Edit this entry  
10
Home Movies

Home Movies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Like Father

Like Father

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Lion

Lion

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
Read prior review Edit this entry  
04
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Need for Speed

Need for Speed

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry