Sort by

leslie has logged 276 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Greatest Game Ever Played

The Greatest Game Ever Played

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Charlie Countryman

Charlie Countryman

2013
×
★★
Edit this entry  
23
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fury

Fury

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Show Me a Hero

Show Me a Hero

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Man Who Knew Infinity

The Man Who Knew Infinity

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chappie

Chappie

2015
×
★★
Edit this entry  
27
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lion

Lion

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry