RSS feed for Letterboxd

Letterboxd has logged 50 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mid90s

Mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hello, My Name Is Doris

Hello, My Name Is Doris

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Like Father

Like Father

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry