Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Resurrected

Resurrected

1989
×
★★★½
Edit this entry  
13
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry  
06
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★½
Edit this entry  
02
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Edit this entry  
28
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
Edit this entry  
21
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Taipei Suicide Story

Taipei Suicide Story

2020
×
Edit this entry  
18
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Contracted

Contracted

2013
×
★½
Edit this entry  
16
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★½
Edit this entry  
16
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Edit this entry  
11
Tusk

Tusk

2014
×
★★
Edit this entry  
11
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Christine

Christine

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Edit this entry  
07
Teeth

Teeth

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Damage

Damage

1992
×
★★★
Edit this entry  
20
The Short & Curlies

The Short & Curlies

1988
×
Read the review Edit this entry  
20
Meantime

Meantime

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Amateur

Amateur

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
1985

1985

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Ninja Scroll

Ninja Scroll

1993
×
★★★½
Edit this entry  
18
Made in Hong Kong

Made in Hong Kong

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
12
North & South

North & South

2004
×
Edit this entry  
12
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Edit this entry