Sort by

matea has logged 290 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Cat People

Cat People

1982
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★★
Edit this entry  
26
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
19
It's Only Talk

It's Only Talk

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Romeo Is Bleeding

Romeo Is Bleeding

1993
×
★★★
Edit this entry  
14
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Unbearable Lightness of Being

The Unbearable Lightness of Being

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
City of the Rising Sun

City of the Rising Sun

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Vampire Hunter D: Bloodlust

Vampire Hunter D: Bloodlust

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★
Edit this entry  
24
Wicked City

Wicked City

1987
×
★★½
Edit this entry  
23
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
19
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★
Edit this entry  
19
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
Quills

Quills

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
Romeo Must Die

Romeo Must Die

2000
×
★★★½
Edit this entry  
14
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
X2

X2

2003
×
Edit this entry  
07
Airheads

Airheads

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
X-Men

X-Men

2000
×
Edit this entry  
03
Shangri-La Suite

Shangri-La Suite

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Kalifornia

Kalifornia

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
End of Days

End of Days

1999
×
★★★
Edit this entry  
28
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★
Edit this entry  
26
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
24
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry