levi has logged 441 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★½
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Web

The Web

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Badlands

Badlands

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Field Niggas

Field Niggas

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry