Rachel has logged 64 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Tiger Who Came To Tea

The Tiger Who Came To Tea

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
What Women Want

What Women Want

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Cats

Cats

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Royal Opera House 19-20: Concerto / Enigma Variations / Raymonda Act III

The Royal Opera House 19-20: Concerto / Enigma Variations / Raymonda Act III

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
L-DK: Two Loves, Under One Roof

L-DK: Two Loves, Under One Roof

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
National Theatre Live: A Midsummer Night's Dream

National Theatre Live: A Midsummer Night's Dream

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Untouchable

Untouchable

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lou

Lou

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Feast

Feast

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
P.S. I Love You

P.S. I Love You

2007
×
Read the review Edit this entry  
25
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
That Touch of Mink

That Touch of Mink

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Me Before You

Me Before You

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
Dead Calm

Dead Calm

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Bring the Soul: The Movie

Bring the Soul: The Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Darkest Minds

The Darkest Minds

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chasing Happiness

Chasing Happiness

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love O2O

Love O2O

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alvin and the Chipmunks

Alvin and the Chipmunks

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Close

Close

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Take Care of My Cat

Take Care of My Cat

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Boss

The Boss

2016
×
½
Read the review Edit this entry