• Harry Potter and the Philosopher's Stone

  • Monsters, Inc.

  • Take Care of My Cat

    ★★★

  • The Princess Diaries

  • Legally Blonde

  • Shrek

  • Bridget Jones's Diary

  • Moulin Rouge!

  • Battle Royale

  • What Women Want

    ★★

  • The Emperor's New Groove

  • Cast Away

  • How the Grinch Stole Christmas

  • Charlie's Angels

  • Bedazzled

    ★★★★★

  • O Brother, Where Art Thou?

  • What Lies Beneath

    ★★★

  • Chicken Run

  • Gladiator

    ★★★★½

  • End of Days

    ★★½

  • Sleepy Hollow

  • Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

  • Toy Story 2

  • The Iron Giant

  • Tarzan

  • Notting Hill

    ★★★½

  • She's All That

    ★½

  • The Prince of Egypt

    ★★★

  • A Bug's Life

  • Practical Magic

  • Cats

    ★★

  • Rush Hour

  • Mulan

  • The Truman Show

  • The Big Lebowski

    ★★★★

  • As Good as It Gets

  • Good Will Hunting

  • Anastasia

  • Titanic

  • The Devil's Advocate

    ★★½

  • Princess Mononoke

  • Hercules

  • Liar Liar

  • Space Jam

  • Romeo + Juliet

  • Matilda

  • Fargo

    ★★★★

  • Happy Gilmore

  • Sense and Sensibility

    ★★★★

  • Toy Story

  • Se7en

    ★★★★

  • Babe

  • Clueless

  • Apollo 13

    ★★★★

  • Pocahontas

  • Interview with the Vampire

    ★★★★

  • True Lies

    ★★★

  • Forrest Gump

  • Speed

  • The Lion King

  • Four Weddings and a Funeral

  • Mrs. Doubtfire

  • Hocus Pocus

  • Groundhog Day

  • Aladdin

  • Home Alone 2: Lost in New York

  • A League of Their Own

    ★★★★½

  • Wayne's World

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

  • The Godfather: Part III

  • Edward Scissorhands

  • Misery