• When Harry Met Sally...

    ★★★½

  • Dead Calm

    ★★

  • A Fish Called Wanda

    ★★★

  • Big

  • Red Sorghum

    ★★½

  • Dirty Dancing

  • Little Shop of Horrors

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★½

  • Highlander

  • Clue

  • Witness

    ★★★★

  • The Terminator

  • Ghostbusters

  • The Natural

    ★★★★

  • Sixteen Candles

  • Tootsie

    ★★★

  • Blade Runner

  • Airplane!

  • Life of Brian

  • Grease

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

  • Jaws

  • Monty Python and the Holy Grail

  • Young Frankenstein

  • Robin Hood

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

  • The Aristocats

  • The Prime of Miss Jean Brodie

    ★★½

  • The Odd Couple

    ★★★½

  • The Jungle Book

  • Mary Poppins

  • That Touch of Mink

    ★★★

  • West Side Story

    ★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

  • Mughal-e-Azam

    ★★★

  • Psycho

  • The Apartment

  • Pillow Talk

    ★★★★

  • Some Like It Hot

  • Sleeping Beauty

  • High Society

    ★★

  • Lady and the Tramp

  • Rear Window

  • Calamity Jane

    ★★★★

  • Peter Pan

  • Singin' in the Rain

  • Cinderella

  • On the Town

    ★★★★

  • Easter Parade

    ★★★

  • The Bishop's Wife

    ★★

  • It's a Wonderful Life

  • Bambi

  • Casablanca

    ★★★

  • Rebecca

  • Pinocchio

  • Gone with the Wind

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • The Royal Opera House 19-20: Concerto / Enigma Variations / Raymonda Act III

    ★★★★