• Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★

    Incredible animation as always, but this was so unnecessary 😭

  • Calamity Jane

    Calamity Jane

    ★★★★

    God I love Doris Day

  • Cats

    Cats

    One star for Jennifer Hudson’s performance of Memory and Skimbleshanks’ tap dancing because he danced his little paws off

  • Break the Silence: The Movie

    Break the Silence: The Movie

    ★★★★★

    I honestly did not think I was going to see this, however cases are really low in my area and I picked a screening where there was only one other person attending so it was a very low risk situation and we followed all the health and safety guidelines. The cinema staff were very helpful and made myself and my mother feel incredibly safe and comfortable as well so please thank your stewards if you do go to the cinema…

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★½

    Rich with warmth and care, Little Women is one of my favourite films of the year. Having no experience with the story prior didn’t stop me from feeling fully emerged and connected with this story of these incredible women, who are navigating issues that are just as relatable to women today. I laughted and cried.

    An absolute joy to watch. I’m disappointed by Greta Gerwig’s lack of recognition at the Oscars but glad that at least Saoirse Ronan and Florence Pugh have.

  • What Women Want

    What Women Want

    ★★

    What Women Want has a few genuine laugh out moments, but Mel Gibson is so dislikable in this role that when the time comes for him to be a changed man, it doesn’t feel genuine.

    A fun enough late night viewing but it’s more entertaining to read the reviews on here.

  • National Theatre Live: Present Laughter

    National Theatre Live: Present Laughter

    ★★★★

    Absolutely loved getting to see this in the cinema - I had no prior experience with Present Laughter so wasn’t sure what I was going into but boy did the time fly fast. Andrew Scott is the absolute standout but all the cast give fantastic comedic performances.

    A joy to watch that had me in stitches!

  • The Tiger Who Came To Tea

    The Tiger Who Came To Tea

    ★★★

    I honestly could have done without the inclusion of Robbie Williams, but overall this was such a sweet little film that was great to watch over Christmas and into the new year!

  • Paddington 2

    Paddington 2

    ★★★★

    Wholesome, sweet and just as good (if not better) than the first, Paddington 2 is definitely one of my new favourites that I can’t wait to watch again.

    In particular Hugh Grant gives a fantastic comedic performance that is a standout in the film!

  • Cats

    Cats

    ★★

    For years I’ve wondered what Cats is about, and with the film adaptation just around the corner I decided to give this a watch when I saw it pop up on my TV. 

    I think it’s just too weird for me - while I really like the costumes and can appreciate the choreography, I have no idea what I’ve just witnessed. Bizarre, fantastical and creepy, I’m glad to have finally experienced Cats (if not just for seeing Elaine Paige sing Memory alone) but it’s not for me. I do intend to go and see the film though because I’m far too curious to see how it turns out!

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★½

    Hours later and I’m still thinking about this film. Unnerving, relatable and incredibly relevant, Parasite totally lives up to all the hype.

    While it’s not one I can imagine watching again because it creeped me out too much, I can’t stop thinking about how fantastic this cast was, how well crafted the screenplay is and how many metaphors I probably missed. A fantastic piece of cinema that I will truly be cheering for when Oscar time comes around - it certainly deserves a best picture nomination.

    Follow what everyone else is saying: go into this knowing as little as possible and it will be even better!

  • Ferris Bueller's Day Off

    Ferris Bueller's Day Off

    ★★★½

    I felt it was appropriate to finally watch this today as I am ill in bed (for real.)

    Really enjoyed this one! Lots of genuine laugh out loud moments and it really lifted my spirits while I’m battling this cold. Matthew Broderick carries the film as the mischievous Ferris Bueller - he particularly shines whenever he breaks the fourth wall. A great one to watch during an afternoon at home.