RSS feed for Leviticus
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Stained Club

The Stained Club

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Vampire Gastelbrau

Vampire Gastelbrau

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Floating in My Mind

Floating in My Mind

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dix-huit kilomètres trois

Dix-huit kilomètres trois

2018
×
★½
Edit this entry  
10
UglyDolls

UglyDolls

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Negative Space

Negative Space

2017
×
★★
Edit this entry  
07
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★
Edit this entry  
06
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★½
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★½
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Partir

Partir

2012
×
★★½
Edit this entry  
16
The Silence Beneath the Bark

The Silence Beneath the Bark

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Read the review Edit this entry  
11
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lost Thing

The Lost Thing

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
Edit this entry  
28
Wonder Park

Wonder Park

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
Rocky Horror Show Live

Rocky Horror Show Live

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Dumbo

Dumbo

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bilby

Bilby

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bird Karma

Bird Karma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
House

House

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★½
Edit this entry  
24
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry