• Dream Scenario

    Dream Scenario

    ★★★★

    Dream scenario stressed me out. This was directed by Kristoffer Borgli, director of “Sick of myself” which released in 2023 in the US so I count it as one of my Favorite movies of the year and to hear that he’s teaming up with Nic Cage in an absurd dark comedy, I was ready. However similar to sick of myself, this movie leaves you with pessimism. Throughout pretty much every technical aspect, it really a brings you into this midlife crisis…

  • Five Nights at Freddy's

    Five Nights at Freddy's

    None of this makes any sense. My gf never seen it and somehow convinced me to watch it with her. I posted a review on IG when this first came out and I got destroyed for giving it a 3/10. Yea I was being nice the first time, this is atrocious. 2/10

  • May December

    May December

    ★★★★½

    Fantastic movie. Every technical aspect is so fully realized. The acting, each shot, how they use the music to the movies strengths, the choices these characters make only adds to the story and it always feels necessary. Each scene ends right where it needs to. Perfect pace and editing. The very dark themes never feel like it’s leaning to be overly dramatic. The movie allows you to think for yourself. Everything about this was incredible and it may move to a 5/5 in years to come. 
    Top 5 of 2023.

  • Oppenheimer

    Oppenheimer

    ★★★★★

    Watching Oppenheimer with subtitles is a new experience.

  • Saltburn

    Saltburn

    ★★½

    Perfectly average movie with the dumbest ending of the year, legitimately ruined the movie.

  • Matt Rife: Natural Selection

    Matt Rife: Natural Selection

    ★½

    I really love Matt Rife’s crowd work on TikTok and I wanted this to be Good but it was honestly really rough, I’m sorry, I’m a fan but this wasn’t funny to me.

  • Thanksgiving

    Thanksgiving

    ★★★

    This is so much better than I thought it would be. I expected to give Next goal wins a 6 and this a 2 but man how the turn tables

  • The Curse

    The Curse

    ★★★½

    I know there’s some competition here but this is genuinely one of the weirdest projects that A24 ever released

  • Poisoned: The Dirty Truth About Your Food

    Poisoned: The Dirty Truth About Your Food

    ★★

    Very much informative, sure but this one of the most boring documentaries that I’ve seen all year in terms of editing, music and all other technical aspects.

  • Barbie

    Barbie

    ★★★★½

    Bought it on 4K just to make sure it’s still one of the best movies of the year. Guys, it’s still one of the best of 2023, don’t worry

  • Carrie

    Carrie

    ★★★★½

    Okay I didn’t know Carrie was this good.

  • Happy Death Day 2U

    Happy Death Day 2U

    ½

    One of the worst movies for sure but this is the most uninspired movie that I’ve ever seen. Awful awful awful