• Rushmore

    ★★★½

  • Halloween H20: 20 Years Later

    ★★★½

  • Mulan

    ★★★★½

  • The Truman Show

    ★★★★

  • Following

    ★★★½

  • Scream 2

    ★★★½

  • The Borrowers

    ★★★

  • Alien Resurrection

    ★½

  • The Game

    ★★★

  • Men in Black

    ★★★★

  • The Lost World: Jurassic Park

    ★★½

  • Leprechaun 4: In Space

  • Scream

    ★★★★½

  • Jingle All the Way

    ★★★

  • Space Jam

    ★★★½

  • Romeo + Juliet

    ★★½

  • Matilda

    ★★★½

  • Bottle Rocket

    ★★★

  • Happy Gilmore

    ★★★★

  • Jumanji

    ★★★½

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Halloween: The Curse of Michael Myers

    ★★

  • Se7en

    ★★★★

  • Leprechaun 3

    ★½

  • Bad Boys

    ★★★

  • Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

  • Before Sunrise

    ★★★★

  • Dumb and Dumber

    ★★★★

  • Ed Wood

    ★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • The Mask

    ★★★½

  • Forrest Gump

    ★★★★½

  • The Lion King

    ★★★★★

  • Leprechaun 2

    ★★

  • Ace Ventura: Pet Detective

    ★★★½

  • The Fantastic Four

    ½

  • Addams Family Values

    ★★½

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★

  • Jason Goes to Hell: The Final Friday

    ½

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Super Mario Bros.

    ★½

  • Much Ado About Nothing

    ★★★½

  • Leprechaun

    ★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★

  • Army of Darkness

    ★★★½

  • Of Mice and Men

    ★★★½

  • Alien³

    ★½

  • The Addams Family

    ★★★

  • Child's Play 3

    ★½

  • Bill & Ted's Bogus Journey

    ★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Predator 2

    ★★★

  • Child's Play 2

    ★★★

  • Home Alone

    ★★★★

  • Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

    ★★

  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

    ★★

  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

  • Road House

    ★★★

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★★

  • Child's Play

    ★★★½

  • Halloween 4: The Return of Michael Myers

    ★★★

  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

    ★★

  • Coming to America

    ★★★½

  • Friday the 13th Part VII: The New Blood

    ★½

  • Predator

    ★★★★½

  • Evil Dead II

    ★★★½

  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    ★★★½

  • Platoon

    ★★★½

  • The Texas Chainsaw Massacre 2

    ★★★

  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives

    ★★★½

  • Aliens

    ★★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★